Terapia manualna

zapalenie-stawow Terapia manualna wg Praskiej Szkoły Karla Lewita, określana kiedyś jako „bezkrwawa chirurgia” narządu ruchu, ma obecnie ugruntowane miejsce w fizjoterapii.

Istotą terapii manualnej jest rozpoznawanie i leczenie czynnościowych zaburzeń układu ruchowego stawów i mięśni. Terapia manualna jest ściśle związana z rehabilitacją medyczną, w swoich założeniach oparta jest na terapii odruchowej, bazującej na neurofizjologicznych połączeniach czuciowych i ruchowych. Układ ruchowy to część osiowa czyli kręgosłup oraz stawy obwodowe będące połączeniami poszczególnych odcinków ciała. W codziennej terapii zaburzeń czynności narządu ruchu terapeuta manualny wykorzystuje nieprawidłowe, miejscowe napięcia tkanek do postawienia diagnozy i włączenia leczenia czynnościowego. Takimi wskazówkami do postawienia diagnozy czynnościowej są zaburzenia napięcia odpowiednich pęczków mięśniowych, zablokowania gry stawowej, objawy bólowe promieniujące do innych tkanek. Prowadząc dokładny wywiad, badanie pacjenta a w końcu badanie manualne bolesnego odcinka układu ruchu można rozpoznać nieprawidłowe funkcjonowanie układu ruchu a tym samym źródło bólu. Badanie manualne nie zwalnia terapeuty manualnego od przeprowadzenia badania neurologicznego lub ortopedycznego i obowiązku zaproponowania pełnej diagnostyki obrazowej czy neurofizjologicznej.

Ważne w terapii manualnej są nie tylko czynności wykonywane przez terapeutę ale również autoterapia prowadzona samodzielnie przez pacjenta. Prawidłowo dobrany schemat ćwiczeń w połączeniu z systematycznością ich wykonywania daje szansę na usunięcie przyczyny zaburzeń i ustąpienie dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu.

Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zapraszam!
Skontaktuj się ze mną

BgMax

icon



Grzegorz Ferdynus Specjalistyczna Praktyka Lekarska

ul. Połabska 9, Kłodzko

tel. 727 606 783